2013-14 Tytuł projektu: Od pasji do zawodu (2013-2-PL1-ESF03-43119)

Sobota 1 marca 2014 00:00Czas czytania: 3 min.

dfc079-etwining21.png18abde-efs1.jpg5494ef-kapital1.jpg

Pozyskana kwota: 13 347,00 €

Miejsce mobilności: Hiszpania (marzec/kwiecień 2014)

„Od pasji do zawodu”

Celem projektu jest możliwość poznania i porównania organizacji systemów oświaty w innych regionach Europy, programów i metod pracy z uczniami, sposobów wykorzystania środków finansowych w edukacji, sposobów zarządzania kadrą nauczycielską oraz pomoc uczniowi zdolnemu i słabemu w kontekście osiągania sukcesu.

Gimnazjum nr 2 przyznano grant w wysokości 13 347,00 €. Kwota ta w całości przeznaczona zostanie na realizację projektu, który umożliwi uczestnikom podniesienie kwalifikacji zawodowych podczas wyjazdów zagranicznych.

W projekcie „Od pasji do zawodu” weźmie udział grupa nauczycieli Gimnazjum nr 2, którzy odbędą mobilność do podobnego typu szkół w Hiszpanii, współpracujących z Europroyectos LdV w Grenadzie. Udział w projekcie zaowocuje  podniesieniem jakości kształcenia w naszym Gimnazjum oraz pozwoli przygotować uczniów do podjęcia właściwej decyzji podczas wyboru dalszego kierunku kształcenia.

Gimnazjum nr 2 to „Szkoła przyszłości”- otwarta na inne europejskie szkoły.

GIMNAZJUM NR 2 IM. JANA PAWŁA II
W EUROPEJSKIEJ MOBILNOŚCI W GRANADZIE
realizacja projektu „OD PASJI DO ZAWODU”.

W ramach szkolenia odwiedziliśmy wszystkie typy szkół w systemie hiszpańskim współpracujące z Europroyectos LdV. Dla nas najistotniejsze były szkoły odpowiadające polskim gimnazjom. Wizyty w szkołach miały na celu poznanie nowoczesnych, innowacyjnych metod pedagogicznych, pogłębienie wiedzy i podniesienie kwalifikacji zawodowych, doskonalenie umiejętności językowych i wykorzystania IT oraz możliwość nawiązania współpracy międzynarodowej z europejskimi placówkami oświatowymi.

9535a4-granada11.jpg

c29da0-granada21.jpg

7bd085-granada31.jpg

Pobyt w Hiszpanii pozwolił nam poznać w jakich warunkach pracują nauczyciele w innych regionach Europy, z jakich korzystają metod, aby motywować uczniów, jak współpracują ze środowiskiem lokalnym. Obserwacja grona pedagogicznego w podobnym typie szkoły, poznanie kultury lokalnej, osób związanych ze społecznością szkolną (rodzice, władze lokalne) pozwoli na przeniesienie zaobserwowanych doświadczeń na placówkę macierzystą. Widzieliśmy jakie metody pracy zastosować w pracy z uczniem uzdolnionym, aby wykorzystać jego potencjał, jak rozbudzić zainteresowania uczniów, w jaki sposób są rozwiązywane problemy z motywowaniem i zaangażowaniem uczniów do własnego rozwoju i chęci uczenia się, jak rozwiązywane są typowe sytuacje konfliktowe w szkole i jakie podejmowane są środki dyscyplinowania uczniów. Bogaty i starannie przygotowany program, odwiedziny w szkołach, maksymalne wykorzystanie czasu, różne formy pracy i przekazu to atuty naszej mobilności. Mogliśmy wymieniać doświadczenia, poznawać się i szlifować język angielski i niemiecki podczas seminarium, szkolenia i warsztatów. Nauczyciele ze szkół hiszpańskich chętnie zapraszali nas na swoje zajęcia, pozwalali na wspólną realizację danego zagadnienia, tematu. Obie strony zyskały nowe doświadczenia, wymieniły pomysły, chętnie nawiązywały kontakty do dalszej współpracy. Interesująca była współpraca w małej grupie z uczniami gdzie musieliśmy się wykazać nie tylko kompetencją polskiego nauczyciela, ale i znajomością języka angielskiego. Europroyectos LdV specjalizuje się w organizacji i realizacji projektów europejskich. Doświadczenie instytucji pozwoliło na maksymalne wykorzystanie czasu podczas szkolenia.

08173f-granada41.jpg

13744c-granada51.jpg

5ab95c-granada61.jpg

W czasie wolnym poznawaliśmy historię i architekturę Granady. Zwiedziliśmy warowny zespół pałacowy Alhambrę, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO i Stare Miasto. Byliśmy na wspaniałym pokazie flamenco. Uczestniczyliśmy w wycieczce do Gibraltaru, gdzie oddaliśmy hołd przed pomnikiem Gen. Władysława Sikorskiego.

058616-granada71.jpg

10a67d-granada91.jpg

Wyjazd szkoleniowy był nie tylko przygodą, ale przede wszystkim stanowił cenne doświadczenie. Dzięki uczestnictwu w programie „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych” pogłębiliśmy swoją wiedzę na temat możliwości jakie daje Unia Europejska osobom chcącym rozwijać się zawodowo. Zdobytą wiedzę pragniemy przekazać kolegom i współpracownikom oraz wykorzystać ją do udziału w kolejnych projektach.

6d5566-granada81.jpg

Zespół koordynujący projekt.