Kronika roku szkolnego 2021/2022

Wybierz kategorię:

Drogi Uczniu, czekam na Ciebie gdy:

czujesz, że jesteś samotny i nikt Cię nie rozumie;

masz problemy rodzinne;

jesteś w trudnej sytuacji materialnej

masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać;

nie potrafisz porozumieć się z nauczycielami, kolegami,

chciałbyś pomóc innym i nie wiesz, w jaki sposób to zrobić;

masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić;

chcesz podzielić się swoją radością, sukcesem;

Przyjdź z każdą sprawą, z którą nie potrafisz sobie poradzić.

Drogi rodzicu zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

• niepokoi Cię zachowanie swojego dziecka;
  • chcesz porozmawiać o dziecku i o Twoich z nim relacjach;
  • potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania;
  • masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zwrócić;
  • szukasz pomocy.

pedagog szkolny Joanna Tasarz

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to kim jest.

Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” .

(Jan Paweł II)

Jeśli potrzebujesz pomocy, masz problem, z którym nie możesz sobie poradzić – przyjdź, wspólnie na pewno coś wymyślimy.

Kontakt z pedagogiem:

Telefoniczny: 34 351-14-22

e-mail: pedagog@sp2.lubliniec.pl

Pedagog jest dostępny w następujących godzinach:

poniedziałek 8-13

wtorek 11-16

środa 8-13.30

czwartek 10-15

piątek 8-13-30

Czym są emocje?

Emocje można nazwać uczuciami, które towarzyszą nam w danej chwili. Czytając bardzo ciekawą książkę, możemy odczuwać zaintrygowanie, oglądając horror – strach. Wtedy, gdy zdamy bardzo trudny egzamin, czujemy radość, w sytuacji zaś, gdy mamy arachnofobię                             i zauważymy obok siebie pająka, pojawia się u nas lęk.

Wszystkie wymienione są emocjami. Charakterystyczną ich cechą jest to, że pojawiają się nagle i są z czymś powiązane – tym czymś może być jakieś wydarzenie, ale i myśli skoncentrowane wokół jakiejś tematyki. Emocje wywołują w nas również otaczający nas ludzie. Można więc powiedzieć, że emocje są odpowiedziami na to, co spotykamy na swojej drodze.

Niektórzy porównują je do drogowskazów: w końcu gdy widzimy, że za oknem zbierają się burzowe chmury, pojawiać się może u nas strach skutkujący tym, że nie opuścimy domu –                   w takim przypadku emocja, którą jest właśnie strach, sugeruje nam bezpieczne rozwiązanie, którym jest unikanie przebywania na otwartej przestrzeni w czasie burzy.

Emocje są również bezapelacyjnie ważne w kontaktach międzyludzkich.

W psychologicznym ujęciu emocje określa się jako procesy psychiczne, które nadają wrażeniom subiektywną wartość oraz jakość. Emocje typowo powiązuje się z psychiką, prawda jest jednak taka, że wpływają one również i na funkcjonowanie ciała. Jako przykłady można tutaj podać towarzyszące strachowi przyspieszenie czynności serca oraz wzmożenie potliwości, jak i występujące podczas zawstydzenia rozszerzenie naczyń krwionośnych, prowadzące do zaczerwienienia.

Źródło:  internet - poradnik zdrowie