Szkoła Podstawowa nr 2
Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze

Archipelag skarbów

Piątek 15 listopada 2013 00:00Czas czytania: 2 min.

W dniach 14 i 15 listopada 2013 r. uczniowie klas III uczestniczyli w programie profilaktycznym Archipelag Skarbów. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów zamieniły grupę młodzieży w poszukiwaczy skarbu, jakim jest głębokie szczęście, trwała miłość i realizacja w życiu własnych pasji i marzeń.

W trakcie warsztatów przekazywana była młodzieży wiedza o miłości, seksualności, budowaniu relacji opartych na zaufaniu i szacunku. Młodzież uczyła się jak radzić sobie z „tygrysami”, które mieszkają w „dżungli”, jaką jest wnętrze człowieka. Przekazano młodym ludziom konkretne wskazówki, jak radzić sobie z pobudzeniem seksualnym, zakochaniem (które jest piękne, ale bywa ślepe), ze złością i gniewem. Zachęcano młodzież do korzystania z tych wskazówek, trenowania własnej siły charakteru.

W programie wyjaśniono młodzieży najważniejsze prawa rządzące miłością. Omówiono też problemy takie jak uzależnienie od seksu i pornografii oraz mechanizmy związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Wszystkie te tematy były poruszane z dużą delikatnością i powagą.

Ważnym aspektem programu był trening asertywności, w którym uczestnicy mogli ćwiczyć umiejętność przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśników.

Jednym z celów programu było odczarowanie przekazu mediów oraz stylu życia celebrytów. Archipelag Skarbów miał na celu umocnienie w młodzieży przekonania, że najważniejsi przewodnicy, od których mogą się wiele nauczyć w życiu, są wokół nich. Są to rodzice, dziadkowie, ciocia, wujek, wychowawcy, trenerzy, instruktorzy harcerscy, duchowni. Uczono młodych ludzi, by starali się brać od życzliwych dorosłych ze swojego otoczenia to, co w każdym z nich jest najlepsze i nie przekreślali tych autorytetów z kretesem w momencie, gdy dostrzegą w nich jakąkolwiek rysę czy wadę.

W Archipelagu Skarbów wykorzystany został cały wachlarz różnorodnych metod pracy z grupą. Były to udźwiękowione prezentacje multimedialne, krótkie filmiki i muzyka. Były też dynamiczne ćwiczenia, do których masowo zgłaszali się ochotnicy – nagradzani za udział nie tylko brawami, ale także prezentami.

Po zakończeniu programu młodzież dowiedziała się, że może korzystać ze specjalnej strony internetowej oraz ma możliwość zadawania pytań i proszenia o poradę pod adresem elektronicznym: www.archipelagskarbow@gmail.com

WYCHOWAWCY KLAS III

Do artykułu wykorzystano informacje zamieszczone na stronie Archipelagu Skarbów www.program.archipelagskarbow.eu
Utworzony: Sobota 31 lipca 2021 12:01:48 przez: Sebastian Mikołajczyk

Ilość wyświetleń: 51

To może cię również zainteresować:

Przydatne

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 2

ul. Droniowicka 45

42-700 Lubliniec