Szkoła Podstawowa nr 2
Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze

Berlin. Projekt Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży realizowany przez uczniowie naszej szkoły

Niedziela 12 czerwca 2022 13:43Czas czytania: 2 min.

W dniach od 30.05.2022 do 03.06.2022 uczniowie naszej szkoły realizowali wspólnie z uczniami ze szkoły partnerskiej w Treuenbrietzen projekt „Wir sind bunt. Wir bauen unsere Zukunft friedlich”. 

Idealnym miejscem do działania w tym temacie okazał się być Berlin, miasto, które od zawsze słynęło z otwartości i wolności, ale i to, w którym pragnienie wolności miało siłę, która zburzyła mury. Berlin nie zapomina również o czarnych kartach historii, kiedy to nienawiść w stosunku do wszelkiej inności przerodziła się w ludobójstwo. 

Młodzież krok po kroku odkrywała miasto i jego historię poprzez zwiedzanie: East Side Galery – pozostałości Muru Berlińskiego z wymownymi graffiti; Nowej Synagogi – zniszczonej przez nazistów podczas Nocy Kryształowej; czy Chackpoint Charly – punktu kontrolnego między wschodnim a zachodnim Berlinem. 

Refleksja towarzysząca zwiedzaniu miała pomóc młodzieży rozwinąć pomysł na Świat, który będzie wolny od wojny i nienawiści. Uczniowie dyskutowali nad tym, co rozumieją pod pojęciami „tolerancja” i „solidarność”. Rozmawiali o tym z mieszkańcami Berlina, by poznać i ich opinię na ten temat . 

W końcu nadszedł czas na realizację głównego zadania – wykonanie zdjęcia, które w sposób symboliczny przedstawi ideę projektu – „Tyle w nas koloru. Budujemy naszą przyszłość pokojowo.” Z wyzwaniem poradzili sobie znakomicie, a efekty przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów. 

Podczas projektu uczniowie pracowali w grupach polsko – niemieckich, dzięki czemu mogli się lepiej poznać i rozwijać swoje kompetencje językowe. Również czas wolny spędzali wspólnie, a to co ich szczególnie połączyło to wspólny śpiew i taniec.  Dlatego w kolejnym projekcie nie braknie muzyki, która, jak się okazało, przełamuje wszystkie lody. Ale to już w przyszłym roku… 

Projekt dofinansowała organizacja międzyrządowa: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

 

Koordynatorki projektu: Barbara Jonek i Karina Płotkowska

Utworzony: Niedziela 12 czerwca 2022 13:51:19 przez: Sebastian Mikołajczyk

Ilość wyświetleń: 74

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 2

ul. Droniowicka 45

42-700 Lubliniec