Dzień edukacji globalnej

Poniedziałek 17 listopada 2008 00:00Czas czytania: 2 min.

Gimnazjum nr 2 przystąpiło do programu Szkoła Globalna, zaproponowanego przez Polską Akcję Humanitarną.  Program jest prowadzony pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W programie biorą udział: Austria, Czechy, Malta, Polska, Słowacja, Wielka Brytania oraz partner z Południa – Tajlandia.

Aby zdobyć tytuł szkoły globalnej, od 17 do 23 listopada w naszej szkole obchodzono Tydzień Edukacji Globalnej. Było to jedno z wielu działań, które będą realizowane w następnym roku.

DZIAŁANIA PODJĘTE PODCZAS REALIZACJI  PROJEKTU:

1. Rozpowszechnienie idei „ Tygodnia Edukacji Globalnej” wśród społeczności szkolnej:

- poinformowanie Grona Pedagogicznego o celach i zadaniach projektu,

- gazetka informacyjna na holu szkolnym,

- zamieszczenie informacji na stronie internetowej szkoły.

1. Wydanie pierwszego numeru gazetki szkolnej „Eko – Dwójka”.

3.Realizacja tematu „Prawa człowieka dla wszystkich”- lekcje wychowawcze

4.”Bardziej sprawiedliwy handel”- warsztaty edukacyjne w kl. 3 na lekcjach WOS – u.

5.”Efektywne użytkowanie energii elektrycznej”- wykonanie posteru reklamującego żarówki energooszczędne; forum wymiany doświadczeń- lekcje j. polskiego w klasach 2 oraz warsztaty edukacyjne  na lekcjach geografii w klasach 3.

6.Przeprowadzenie konkursu plastycznego  pt. ”Globalne problemy współczesnego świata”.

1. Wykonanie wystawy prac konkursowych na korytarzu szkolnym.
  2. ”Gospodarowanie naturalnymi zasobami Ziemi”- warsztaty ekologiczne na
    lekcjach geografii w klasach 2.
  3. „Zanieczyszczenia i ochrona wód”- lekcja chemii w klasach 2.
  4. Rozpoczęcie akcji zbierania zużytych baterii i kontynuacja zbiórki
    surowców wtórnych.
  5. Akcja solidaryzowania się z krajami Południa-wykonanie i nałożenie
    białych bransoletek 21 listopada 2008.

Rezultatem uczestnictwa w programie będzie lepsze przygotowanie naszych uczniów do wyzwań współczesnego świata. Aktywne włączenie się do programu pomoże nam

również w realizacji nowej podstawy programowej, która w przypadku wielu przedmiotów  wymaga myślenia w kategoriach globalnych..

Działania, które przeprowadziliśmy i będziemy przeprowadzać nadal, pomogą uczniom dostrzec wagę spraw globalnych  zrozumieć, w jaki sposób ich zaangażowanie może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie ubóstwa na świecie,

Dzięki realizacji programu Szkoła Globalna, uczniowie dowiedzą się, że: świat jest większy i ciekawszy niż pamiętamy na co dzień, globalizacja dotyka każdego aspektu otaczającej nas rzeczywistości, poprzez zaangażowanie w sprawy globalne, mogą przyczynić się do tego, aby świat był lepszy.

Ewa Bok

Anna Marcińczak