Jak zapobiegać cyberprzemocy?
Oto kilka podstawowych informacji na temat cyberprzemocy i niektórych symptomów, które mogą pomóc w wykryciu, czy dziecko jest prześladowane.
OBSERWUJ ZACHOWANIE DZIECKA
Dziecko do tej pory radosne i pogodne, nagle staje się apatyczne, smutne, bywa podenerwowane czy łatwo wpada w złość. Zaczyna ukrywać przed rodzicami to, co robi w sieci, unika korzystania z mediów społecznościowych w obecności rodziców. Pojawiają się też próby usuwania historii przeglądarki czy innego zamaskowania tego, co się dzieje.
Dziecko często się tego wstydzi i próbuje takie sytuacje ukryć przed rodzicami. Jest to także przyczyną wycofania się z relacji – dziecko niechętnie rozmawia z rodzicami, staje się zamknięte w sobie. Unika też towarzystwa rówieśników, obawia się ataku z każdej strony, nie chce się narażać na przykrości – może to oznaczać rezygnację z dotychczasowych zajęć, spotkań, znajomości.
Takie kłopoty mogą też być przyczyną pogorszenia się wyników w nauce i sprawić, że dziecko niechętnie chodzi do szkoły.
WYŁAPUJ PIERWSZE SYGNAŁY
Warto wiedzieć na co zwracać uwagę, jakie są pierwsze oznaki nękania. Cybernetyczne znęcanie zwykle wiąże się z:
PODEJMIJ PRÓBĘ ZIDENTYFIKOWANIA PRZYCZYNY
Prześladowca może być osobą, która jest dziecku, a także jego rodzicom znana. Może to być kolega czy koleżanka z klasy, dalszy znajomy, ale też zupełnie przypadkowa osoba, która postanowiła wziąć dziecko na cel źle pojmowanych żartów.
Jeżeli jest to osoba znana, warto przeprowadzić z nią osobistą rozmowę i spróbować wyjaśnić przyczyny takiego zachowania - może między dziećmi doszło do sprzeczki, nieporozumienia, które da się wyjaśnić.
Jeżeli jest to osoba obca, warto od razu podjąć zdecydowane działania, gdyż w tym wypadku próby wyjaśnienia takiego zachowania są skazane na porażkę i nie stoją za nimi żadne realne przyczyny, którym można by zaradzić.
NIE ODPOWIADAJ
Cyberprzemoc często przypomina nakręcającą się spiralę. Prześladowca oczekuje na odpowiedź. Jego celem jest wystraszenie, wyprowadzenie z równowagi, sprowokowanie do reakcji. Jeżeli jej nie będzie, dręczyciel poczuje się zawiedziony. Jest szansa, że zrezygnuje, znudzi się czekaniem. Odpowiadanie, szczególnie w tym samym stylu, może sprawić, że wszystko wymknie się spod kontroli.
PRZECHOWUJ DOWODY
Jest to bardzo istotny i ważny krok - najlepiej jest poprzeć wszelkie rozmowy, listy, wiadomości, akty agresji dowodami. Każdy kontakt dziecka z prześladowcą jest formą dowodu, którą należy zachować. Dlatego zapisuj każdą wiadomość, maila, rób zrzuty ekranu z serwisów społecznościowych.
ZABLOKUJ I DBAJ O PRYWATNOŚĆ
Najlepszą metodą na wyeliminowanie pewnych form znęcania się jest natychmiastowe zablokowanie tej osoby. Można to zrobić z poziomu konta społecznościowego, ale da się też zablokować nadawcę maili czy SMS-ów.
Rozmawiaj z dzieckiem na temat zalet i ograniczeń serwisów społecznościowych. Upewnij się, że dziecko wie, jak dbać o ochronę swoich danych osobowych. Przeanalizuj wraz z dzieckiem ustawienia poszczególnych mediów społecznościowych, porozmawiaj na temat prywatności, blokowania niemile widzianych osób. Możecie też skorzystać z opcji zgłaszania takich zachowań administratorowi czy osobie zarządzającej danym forum.
Jeżeli te wszystkie środki nie ograniczyły ataków na dziecko, usuń jego dotychczasowe konto i załóż nowe, które udostępni ono tylko osobom godnym zaufania - bliskim i przyjaciołom.
Porady dla rodziców
Rozwiązania
PROGRAMY KONTROLI RODZICIELSKIEJ
Szukając programów do kontroli rodzicielskiej, warto zrobić rozpoznanie w Internecie i zapoznać się z informacjami producentów oprogramowania oraz opiniami użytkowników.
Wśród licznej oferty warto zwrócić uwagę m.in. na:
• Beniamin (Windows XP/Vista/7/8/10)
• Norton Family (Windows, Android, iOS)
• Kaspersky SafeKids (Windows, Android, iOS)
• F-Secure SAFE (Windows, Android, iOS)
• Mobikid (Android)
• Kids Place (Android)
KATALOG BEZPIECZNYCH STRON I PRZEGLĄDARKA BEST
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę udostępnia dla rodziców narzędzia ułatwiające zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w internecie. Prowadzimy katalog bezpiecznych stron dla dzieci BeSt, a także katalog bezpiecznych aplikacji mobilnych BeStApp. Strony i aplikacje w tych katalogach zostały sprawdzone pod kątem braku szkodliwych treści i dostosowania do potrzeb i możliwości dzieci. Stworzyliśmy także bezpłatną przeglądarkę internetową dla dzieci BeSt (na komputery z systemem Windows oraz urządzenia mobilne z systemem Android), która pozwala przeglądać jedynie strony z katalogu oraz zatwierdzone przez rodzica. Wyposażona jest także w podstawowe funkcje kontroli rodzicielskiej (blokada wyjścia z programu, monitoring przeglądanych stron).
• Katalog bezpiecznych stron BeSt
• Przeglądarka internetowa BeSt
• Katalog bezpiecznych aplikacji mobilnych BeStApp
APLIKACJA CHROŃ DZIECI W SIECI ORANGE
Główny Partner Polskiego Centrum Programu Safer Internet – Fundacja Orange poleca poniższe rozwiązanie:
Klienci sieci Orange mogą skorzystać z aplikacji Chroń Dzieci w Sieci, która daje kilka możliwości ochrony przed szkodliwymi treściami, m.in. kontrolę zainstalowanych aplikacji oraz tryb bezpiecznego wyszukiwania: safe search. Aplikacja umożliwia także kontrolę czasu spędzanego w internecie i aplikacjach. Chroń Dzieci w Sieci jest usługą z płatnym abonamentem.
Więcej informacji na temat tego rozwiązania można znaleźć na stronie:
BEZPIECZNY STARTER ORANGE
Główny Partner Polskiego Centrum Programu Safer Internet – Fundacja Orange poleca poniższe rozwiązanie:
Bezpieczny Starter Orange może pomóc w zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa podczas korzystania z telefonu komórkowego. Jest to starter w ofercie na kartę wyposażony w dodatkowe funkcje: blokadę treści dla dorosłych w Internecie (np. treści erotycznych, treści brutalnych) oraz blokadę połączeń i SMS-ów z numerami specjalnymi o podwyższonej opłacie. Starter umożliwia stały kontakt z rodzicem – darmowe połączenia z wybranym numerem nawet przy braku środków na koncie.
Pozostali operatorzy także udostępniają rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci. Poniżej linki do ich opisu:
• T-mobile – Dzieci w sieci
• Play – Ochrona internetu
• Plus – Ochrona internetu
Informacje pochodzą ze stron:
https://bezpiecznyinternet.edu.pl/
http://zswesola.szkolnastrona.pl/
https://www.babyboom.pl/uczen/wychowanie/jak-zatrzymac-cyberprzemoc
To może cię również zainteresować:
23 maja 2022
18 maja 2022
17 maja 2022
12 maja 2022
Kontakt