Szkoła Podstawowa nr 2
Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze

Jak zapobiegać cyberprzemocy? - poradnik dla rodzica

Niedziela 16 stycznia 2022 00:00Czas czytania: 6 min.

Jak zapobiegać cyberprzemocy?

Oto kilka podstawowych informacji na temat cyberprzemocy i niektórych symptomów, które mogą pomóc w wykryciu, czy dziecko jest prześladowane.

OBSERWUJ ZACHOWANIE DZIECKA

Dziecko do tej pory radosne i pogodne, nagle staje się apatyczne, smutne, bywa podenerwowane czy łatwo wpada w złość. Zaczyna ukrywać przed rodzicami to, co robi w sieci, unika korzystania z mediów społecznościowych w obecności rodziców. Pojawiają się też próby usuwania historii przeglądarki czy innego zamaskowania tego, co się dzieje.

Dziecko często się tego wstydzi i próbuje takie sytuacje ukryć przed rodzicami. Jest to także przyczyną wycofania się z relacji – dziecko niechętnie rozmawia z rodzicami, staje się zamknięte w sobie. Unika też towarzystwa rówieśników, obawia się ataku z każdej strony, nie chce się narażać na przykrości – może to oznaczać rezygnację z dotychczasowych zajęć, spotkań, znajomości.

Takie kłopoty mogą też być przyczyną pogorszenia się wyników w nauce i sprawić, że dziecko niechętnie chodzi do szkoły.

WYŁAPUJ PIERWSZE SYGNAŁY

Warto wiedzieć na co zwracać uwagę, jakie są pierwsze oznaki nękania. Cybernetyczne znęcanie zwykle wiąże się z:

 • zwiększoną liczbą wiadomości, e-maili, komentarzy, początkowo mogą mieć one charakter neutralny,
 • pojawieniem się komunikatów złośliwych, obraźliwych, ośmieszających, dyskredytujących,
 • umieszczaniem krępujących zdjęć, obrazów, przeróbek, memów,
 • nawoływaniem innych do pozostawiania podobnych wiadomości i znęcania się,
 • szantażem, groźbami,
 • eskalacją zachowań.

PODEJMIJ PRÓBĘ ZIDENTYFIKOWANIA PRZYCZYNY

Prześladowca może być osobą, która jest dziecku, a także jego rodzicom znana. Może to być kolega czy koleżanka z klasy,  dalszy znajomy, ale też zupełnie przypadkowa osoba, która postanowiła wziąć dziecko na cel źle pojmowanych żartów.

Jeżeli jest to osoba znana, warto przeprowadzić z nią osobistą rozmowę i spróbować wyjaśnić przyczyny takiego zachowania - może między dziećmi doszło do sprzeczki, nieporozumienia, które da się wyjaśnić.

Jeżeli jest to osoba obca, warto od razu podjąć zdecydowane działania, gdyż w tym wypadku próby wyjaśnienia takiego zachowania są skazane na porażkę i nie stoją za nimi żadne realne przyczyny, którym można by zaradzić.

NIE ODPOWIADAJ

Cyberprzemoc często przypomina nakręcającą się spiralę. Prześladowca oczekuje na odpowiedź. Jego celem jest wystraszenie, wyprowadzenie z równowagi, sprowokowanie do reakcji. Jeżeli jej nie będzie, dręczyciel poczuje się zawiedziony. Jest szansa, że zrezygnuje, znudzi się czekaniem. Odpowiadanie, szczególnie w tym samym stylu, może sprawić, że wszystko wymknie się spod kontroli.

PRZECHOWUJ DOWODY

Jest to bardzo istotny i ważny krok - najlepiej jest poprzeć wszelkie rozmowy, listy, wiadomości, akty agresji dowodami. Każdy kontakt dziecka z prześladowcą jest formą dowodu, którą należy zachować. Dlatego zapisuj każdą wiadomość, maila, rób zrzuty ekranu z serwisów społecznościowych.

ZABLOKUJ I DBAJ O PRYWATNOŚĆ

Najlepszą metodą na wyeliminowanie pewnych form znęcania się jest natychmiastowe zablokowanie tej osoby. Można to zrobić z poziomu konta społecznościowego, ale da się też zablokować nadawcę maili czy SMS-ów.

Rozmawiaj z dzieckiem na temat zalet i ograniczeń serwisów społecznościowych. Upewnij się, że dziecko wie, jak dbać o ochronę swoich danych osobowych. Przeanalizuj wraz z dzieckiem ustawienia poszczególnych mediów społecznościowych, porozmawiaj na temat prywatności, blokowania niemile widzianych osób. Możecie też skorzystać z opcji zgłaszania takich zachowań administratorowi czy osobie zarządzającej danym forum.

Jeżeli te wszystkie środki nie ograniczyły ataków na dziecko, usuń jego dotychczasowe konto i załóż nowe, które udostępni ono tylko osobom godnym zaufania - bliskim i przyjaciołom.

 

Porady dla rodziców

 

 • Rozmawiaj o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.
 • Poznawaj Internet razem z dzieckiem.
 • Pamiętaj, aby zabezpieczyć wszystkie urządzenia, które łączą się z Internetem (również telewizor, konsolę do gier, smartfon) w filtry kontroli rodzicielskiej.
 • Proponuj strony dostosowane do wieku i zainteresowań dziecka.
 • Korzystaj z porad specjalistów.
 • Jeśli masz taką możliwość umieść komputer w miejscu widocznym – tak abyś widział, co robi Twoje dziecko.
 • Przypominaj dziecku by nie ujawniało w sieci swoich danych osobowych: imienia, nazwiska, adresu, numeru telefonu itp.
 • Przypominaj dziecku by nie umawiało się z osobami poznanymi w Internecie – nikt nie wie, kto tak naprawdę jest po drugiej stronie. Niestety Twoje dziecko może natknąć się w Internecie na złodziei, pedofilów czy osoby rekrutujące do sekt.
 • Kontroluj, co publikuje dziecko w sieci – lepiej żeby nie umieszczało kompromitujących zdjęć i filmów.
 • Interesuj się tym, co robi Twoje dziecko w Internecie – zobacz czy gra w odpowiednie dla swojego wieku gry, czy wchodzi na bezpieczne strony internetowe.
 • Powiedz dziecku, że jeżeli coś w Internecie je zaniepokoi - powinno Ci o tym powiedzieć.
 • Pamiętaj, że nadmierne korzystanie z komputera może prowadzić do uzależnienia. Zachęcaj dziecko do innych zajęć.

 

Rozwiązania

 

PROGRAMY KONTROLI RODZICIELSKIEJ

Szukając programów do kontroli rodzicielskiej, warto zrobić rozpoznanie w Internecie i zapoznać się z informacjami producentów oprogramowania oraz opiniami użytkowników.
Wśród licznej oferty warto zwrócić uwagę m.in. na:
• Beniamin (Windows XP/Vista/7/8/10)
• Norton Family (Windows, Android, iOS)
• Kaspersky SafeKids (Windows, Android, iOS)
• F-Secure SAFE (Windows, Android, iOS)
 Mobikid (Android)
• Kids Place (Android)

 

KATALOG BEZPIECZNYCH STRON I PRZEGLĄDARKA BEST

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę udostępnia dla rodziców narzędzia ułatwiające zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa w internecie. Prowadzimy katalog bezpiecznych stron dla dzieci BeSt, a także katalog bezpiecznych aplikacji mobilnych BeStApp. Strony i aplikacje w tych katalogach zostały sprawdzone pod kątem braku szkodliwych treści i dostosowania do potrzeb i możliwości dzieci. Stworzyliśmy także bezpłatną przeglądarkę internetową dla dzieci BeSt (na komputery z systemem Windows oraz urządzenia mobilne z systemem Android), która pozwala przeglądać jedynie strony z katalogu oraz zatwierdzone przez rodzica. Wyposażona jest także w podstawowe funkcje kontroli rodzicielskiej (blokada wyjścia z programu, monitoring przeglądanych stron).
• Katalog bezpiecznych stron BeSt 
• Przeglądarka internetowa BeSt
• Katalog bezpiecznych aplikacji mobilnych BeStApp

 

APLIKACJA CHROŃ DZIECI W SIECI ORANGE

Główny Partner Polskiego Centrum Programu Safer Internet – Fundacja Orange poleca poniższe rozwiązanie:

Klienci sieci Orange mogą skorzystać z aplikacji Chroń Dzieci w Sieci, która daje kilka możliwości ochrony przed szkodliwymi treściami, m.in. kontrolę zainstalowanych aplikacji oraz tryb bezpiecznego wyszukiwania: safe search. Aplikacja umożliwia także kontrolę czasu spędzanego w internecie i aplikacjach. Chroń Dzieci w Sieci jest usługą z płatnym abonamentem.

Więcej informacji na temat tego rozwiązania można znaleźć na stronie:

https://chrondzieciwsieci.pl/

 

BEZPIECZNY STARTER ORANGE

Główny Partner Polskiego Centrum Programu Safer Internet – Fundacja Orange poleca poniższe rozwiązanie:

Bezpieczny Starter Orange może pomóc w zapewnieniu dziecku bezpieczeństwa podczas korzystania z telefonu komórkowego. Jest to starter w ofercie na kartę wyposażony w dodatkowe funkcje: blokadę treści dla dorosłych w Internecie (np. treści erotycznych, treści brutalnych) oraz blokadę połączeń i SMS-ów z numerami specjalnymi o podwyższonej opłacie. Starter umożliwia stały kontakt z rodzicem – darmowe połączenia z wybranym numerem nawet przy braku środków na koncie.

Pozostali operatorzy także udostępniają rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci. Poniżej linki do ich opisu:
• T-mobile – Dzieci w sieci
• Play – Ochrona internetu
• Plus – Ochrona internetu 

 

Informacje pochodzą ze stron:

www.dzieckowsieci.pl

https://bezpiecznyinternet.edu.pl/

http://zswesola.szkolnastrona.pl/

https://www.babyboom.pl/uczen/wychowanie/jak-zatrzymac-cyberprzemoc

 

 

Źródło: https://www.mjakmama24.pl/nastolatek/zagrozenia/cyberprzemoc-moze-dotknac-tez-twoje-dziecko-aa-EFax-h31u-jVuV.html (grafika)

Utworzony: Niedziela 16 stycznia 2022 12:34:47 przez: Sebastian Mikołajczyk

Ilość wyświetleń: 45

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 2

ul. Droniowicka 45

42-700 Lubliniec