
18 listopada 2016 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole pana Bolesława Grabowskiego – podróżnika i geografa, który opowiedział o swojej podróży do Kanady. Kanada to drugie pod względem powierzchni państwo na świecie.
Kojarzy się z wielką przestrzenią, liściem klonu i dzikimi krajobrazami. Zachwyca nie tylko cudami natury, przyrodą, czy urokami prowincji. To połączenie wielu kultur i tradycji, przede wszystkim brytyjskiej, francuskiej i indiańskiej. Jej charakter ukształtował wpływ kulturalny i gospodarczy Stanów Zjednoczonych, a także różnorodne tradycje kulturowe z Europy, Azji i Ameryki Południowej. Pomimo ogromu wielokulturowości, Kanada jest państwem o niepowtarzalnej, swoistej tożsamości.
Nasza podróż wiodła od Wielkich Jezior po Góry Skaliste. Uchodzący na najsłynniejszy wodospad świata – Niagara, to bez wątpienia jeden z największych turystycznych cudów natury, który koniecznie trzeba zobaczyć. Bardzo atrakcyjnie prezentuje się nocą, kiedy jest efektownie podświetlony. Niesamowite przeżycie towarzyszy turystom, którzy decydują się na rejs pod same kaskady.
Przemierzając Kanadę każdy turysta wypatruje grizzly. W Górach Skalistych najłatwiej niedźwiedzie zauważyć po samochodach. Mówi się o tym „kanadyjski korek”. Jadąc pustą drogą, nagle na poboczu można zauważyć mnóstwo zaparkowanych aut, a w odległości kilku metrów od pobocza autostrady lub jej środkiem - przechadza się niedźwiedź.
Dowiedzieliśmy się, dlaczego liść klonu jest nieodzownie łączony z Kanadą i stał się jej niepowtarzalnym symbolem. Po raz pierwszy był używany w herbach prowincji Ontario i Quebec z 1868 roku. Później umieszczano go na emblematach wojskowych z obu wojen, a po uznaniu flagi państwowej, stał się jej najważniejszym symbolem.
Pod względem przyrodniczym Kanada należy do jednych z najpiękniejszych krajów Ziemi. Przyroda w dużej mierze ma wpływ na jakość życia Kanadyjczyków. Dobra naturalne, takie jak wielkie połacie leśne, morza, jeziora i rzeki mają nie tylko zbawienny wpływ na zdrowie ludzi, ale są również ważnym czynnikiem rozwoju gospodarczego.
Nasz gość opowiedział o warunkach życia Kanadyjczyków, ich zwyczajach i tradycjach. Kanada to kraj anglojęzyczny, choć niektóre prowincje używają również języka francuskiego, np. Quebec. Zdarza się również usłyszeć język Indian, ale bardzo rzadko. W zapomnienie odeszły również rezerwaty.
W Kanadzie mimo ogromnych przestrzeni nie ma problemu z komunikacją.
Zamiłowanie do motoryzacji zauważa się na każdym kroku. Bywa, że przechodząc w ciągu dnia ulicami miasteczka mniejszego od Lublińca spotyka się jedynie kilka osób. Nie mówiąc już o braku chodników prowadzących do niektórych centrów handlowych.
Opowieści pana Bolesława towarzyszył pokaz slajdów oraz prezentacja pamiątek przywiezionych z Kanady. Mogliśmy zobaczyć gadżety przedstawiające flagę narodową Kanady, strój i akcesoria hokeisty, ręcznie wykonane z drewna zabawki dla dzieci, syrop klonowy oraz dawne rakiety śnieżne.
Serdecznie dziękujemy panu Bolesławowi za pasjonującą podróż i umożliwienie nam poznawania świata. Opowiadane anegdoty, które towarzyszyły wyprawie były bardzo absorbujące i zachwyceni słuchaliśmy opowieści o Kanadzie.
Bożena Włodarczyk
To może cię również zainteresować:
11 sierpnia 2026
6 sierpnia 2026
6 sierpnia 2026
30 czerwca 2026
26 czerwca 2026
Kontakt