Lekcje tolerancji w gimnazjum nr.2

Wtorek 11 lutego 2014 00:00Czas czytania: 2 min.

Tolerancja jest bardzo pożądaną cechą i człowiek powinien być do niej przyuczany i przygotowywany na każdym etapie swojego życia. Wychowanie dzieci na tolerancyjnych ludzi to zadanie należące zarówno do rodziców i pedagogów.

W Gimnazjum nr 2 uczymy tolerancji m. in. poprzez spotkania z zaproszonymi gośćmi, dlatego też w dniach 4 i 11 lutego br. po raz kolejny w naszej szkole gościł p. Tomasz Lesik prezes PZN i p. Grażyna Matuszek wraz ze swoim psem przewodnikiem Scooby.

Zaproszeni goście zaprezentowali uczniom brajlowską maszynę do pisania oraz wiele innych rzeczy przydatnych w ich codziennym życiu. Pan Tomasz opowiedział o sobie. Jak radzi sobie w życiu codziennym. Dużym zaskoczeniem dla uczniów była prezentacja osiągnięć sportowych w postaci medali z biegów i maratonów w Polsce i na świecie. Uczniowie przekonali się, że będąc osobą niewidomą można realizować swoją pasję i marzenia.

Pani Grażyna opowiedziała o swoim towarzyszu, udzieliła praktycznych rad, jak zachowywać się w stosunku do psa przewodnika. Scooby wzbudził w uczniach uczucie sympatii i podziwu dla pracy jaką potrafi wykonać dla swojej opiekunki.

Uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w „żywej” lekcji poprzez próbę chodzenia za pomocą białej laski bez użycia wzroku, a także napisania swojego imienia w języku brajla.

Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach i jesteśmy przekonani, że była to dla nich ważna lekcja, dzięki której łatwiej będą porozumiewać się bez barier, strachu i zakłopotania, jakie czasami odczuwamy w kontakcie z osobą niewidomą.

Utworzony: Sobota 31 lipca 2021 14:46:52 przez: Sebastian Mikołajczyk