NINIWA Team – rowerem na Syberię

Wtorek 10 czerwca 2014 00:00Czas czytania: 1 min.

10 czerwca w naszej szkole gościł o. Tomasz Maniura OMI – założyciel Stowarzyszenia Młodzieżowego NINIWA, organizator wypraw rowerowych m.in. na Syberię, Nordkapp, do Maroka, Jerozolimy, Rzymu, Kijowa i Wilna. Od 2007 r. grupa NINIWA Team odwiedziła 35 krajów.

Opowieść o. Tomasza dotyczyła głównie wyprawy na Syberię, która odbyła się w 2013 r. i trwała 2,5 miesiąca od 3 maja do 18 lipca. W wyprawie uczestniczyło 24 walecznych śmiałków w tym 7 dziewczyn. Uczestnicy wyprawy przemierzali średnio 150 km dziennie, niezależnie od warunków atmosferycznych. Długość trasy wynosiła ponad 8,5 tyś. km i prowadziła przez: Polskę, Białoruś, Rosję, Kazachstan i Mongolię. Po drodze uczestnicy odwiedzili m.in. Katyń, Smoleńsk, Moskwę, Irkuck i zobaczyli najgłębsze jezioro świata – Bajkał. Celem trasy rowerowej była miejscowość Wierszyna na Syberii, ok. 100 km od Irkucka. Wierszyna to tzw. „Mała Polska” - wioska z ok. 500 mieszkańcami, polskimi osiedleńcami z początku XX wieku. Pracuje tam również polski Misjonarz Oblat o. Karol Lipiński OMI. Mieszkańcy Wierszyny z wielką radością powitali naszych „rowerowych pielgrzymów”, którzy przyjechali na jubileusz 100-lecia budowy tamtejszego kościoła.

Droga powrotna z Wierszyny do Kokotka odbyła się autokarem.

O tych i wielu innych interesujących przeżyciach, trudnościach i niecodziennych wydarzeniach opowiedział nam jej opiekun i organizator wyprawy.

Społeczność naszego gimnazjum składa serdeczne podziękowania o. Tomaszowi za przybycie oraz niezwykle cenną i barwną opowieść.

Bożena Włodarczyk

Utworzony: Sobota 31 lipca 2021 17:26:07 przez: Sebastian Mikołajczyk