Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Olkusz 2018

W Olkuszu, w pięknie położonym miasteczku niedaleko Ojcowskiego Parku Narodowego, realizowaliśmy projekt "W cieniu pagórków - Teatr cieni" - "Im Schatten der Hügel - ein Schattentheater". Realizacja zadania okazała się być nie lada wyzwaniem, ale efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Zanim jednak mogliśmy cieszyć się podziwianiem przygotowanych przedstawień, grupa musiała się poznać i polubić. Dobra atmosfera utrzymująca się przez cały czas spotkania wpłynęła na zgraną i efektywną współpracę.

Pracę nad projektem wsparli aktorzy Teatru Figur z Krakowa, którzy wystąpili dla nas w sztuce "Hulljet, Hulljet" i przeprowadzili warsztaty teatralne. Goszcząc naszych przyjaciół z Treuenbrietzen w Krakowie mieliśmy okazję pokazać im uroki miasta. Podczas gry miejskiej nasi uczniowie wcielili się w przewodników po Starym Mieście i nawet deszcz nie przeszkodził młodzieży w znalezieniu odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania.

Uzbrojeni w nowe doświadczenia, uczniowie zabrali się ochoczo do przygotowywania przedstawień. Podjęte tematy nawiązywały do historii tej odległej i tej bliskiej, jak i do problematyki dnia dzisiejszego. Wycieczka rowerowa do Rabsztyna i ognisko wieczorne dały natomiast okazję do dalszej integracji i lepszego poznania się młodzieży.

Kolejny dzień obfitował w legendarne opowieści z okolic Ojcowa, które na nowo rozbudziły wyobraźnię młodzieży. Podczas zwiedzania Ojcowskiego Parku Narodowego usłyszeliśmy między innymi legendę o Dorotce, czy historię ucieczki Władysława Łokietka, który umykając przed czeskimi wojskami Wacława II schronił się na 6 tygodni w jaskini. Usłyszane "w cieniu pagórków" historie już wieczorem młodzież opowiedziała na nowo, mając do dyspozycji światło i cień.

Najtrudniejsze są pożegnania, ale to co pozostaje, to niezapomniane chwile, nowe przyjaźnie i miłe słowa, do których można sięgnąć wracając do uroczego czasu spędzonego w Olkuszu podczas polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

Utworzony: Sobota 21 sierpnia 2021 13:26:28 przez: Sebastian Mikołajczyk