Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży Deutsch-Polnisches Jugendwerk - Wisła 2016

Kolejna wymiana młodzieży miała miejsce u źródła królowej polskich rzek, w okolicach Baraniej Góry, gdzie nasi uczniowie realizowali wspólny projekt z gimnazjalistami z Niemiec.

Trudno o lepszy wybór miejsca na spotkanie młodzieży w ramach realizacji projektu "Powrót do źródła". Nie chodziło tylko o szukanie początku Wisły, a raczej o szukanie źródła z których ludzkość czerpała już od zawsze - do natury. Organizatorom wymiany przyświecał jeszcze jeden cel - uświadomienie młodzieży, co było motorem napędowym ludzkości - wzajemne zaufanie, chęć współpracy i komunikacji. Ta siła napędowa miała spowodować, że i nasi gimnazjaliści w ciągu pięciu dni spotkania połączą się w działaniu z młodzieżą z Niemiec. Czy się udało? Sami oceńcie...

Pierwszego dnia wymiany, uczniowie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych, podczas których zapoznali się również z tematem projektu, tak, by kolejne dni stały się dla nich oczywistymi puzzlami, tworzonej przez nich układanki.

We wtorek podążali szlakami górskimi, by w roli wędrowców odkryć piękno naszych Beskidów, wspiąć się na szczyt Baraniej Góry, czy wsłuchać się w szum płynącej przy szlaku Czarnej Wisełki.

Kolejnego dnia uczniowie zmagali się z własnymi lękami i słabościami pokonując ścieżki w parku linowym, a następnie uczyli się współpracy w grupie. Stawiane przed nimi zadania, jak chociażby pokonanie sieci pajęczej w myśl określonych reguł, można było spełnić, tylko poprzez zaangażowanie wszystkich członków grupy, wykorzystując wcześniej przemyślaną i przedyskutowaną taktykę i ostatecznie umiejętnie realizując założony plan. Młodzież poznała przy tym zasady odpowiedzialności zbiorowej i indywidualnej. Po takich doświadczeniach gimnazjaliści mogli zająć się grupowo zadaniem projektowym - przygotowaniem polsko-niemieckiego zielnika. Uczniowie szukali roślin, klasyfikowali je, nazywali, a przy tym - dobrze się bawili.

Czwartego dnia wymiany młodzież stała się poszukiwaczami śladów wszelkich, różnych, wielorakich w Wiśle. Tam bowiem uczniowie realizowali grę miejską, której założeniem było nie tylko odkrywanie walorów miasta, ale również wejście w interakcję z mieszkańcami. W nocy czekała na młodzież dodatkowa atrakcja – zawody strzeleckie

W piątek przyszedł czas na trudne pożegnanie - ale za nim do tego doszło uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy. Było uroczyście, energetycznie, ale i refleksyjnie... Na szczęście mamy już plany na przyszły rok.

Utworzony: Sobota 21 sierpnia 2021 12:53:46 przez: Sebastian Mikołajczyk