Szkoła Podstawowa nr 2
Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze

Sesja poularnonaukowa

Wtorek 27 września 2011 00:00Czas czytania: 2 min.

We wtorek 27 września 2011 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w sesji popularnonaukowej pt. „Szlakiem zanieczyszczeń i rekultywacji środowiska przyrodniczego”.

W sesji uczniowie przedstawili historię odpadów oraz zagrożenia związane z brakiem odpowiedzialności za stan środowiska naturalnego. Zaprezentowano również wywiady przeprowadzone z uczniami i pracownikami szkoły, w jaki sposób dbają o środowisko, czy segregują odpady, jakie prowadzą działania mające na celu ekologiczny styl życia. Na korytarzu szkolnym zorganizowana została wystawa prac plastycznych.

Hasłem przewodnim drugiej części sesji była segregacja odpadów.
Każdy słyszał o tym, że należy segregować odpady. Ale jakie to daje nam korzyści? Co ja z tego mam? Czy istnieją jakieś wymierne korzyści dla mnie, osoby segregującej śmieci, poza czystym sumieniem?

 

Uczniowie prowadzący sesję udowodnili, że korzyści są ogromne. Oto i one:

  1. Mniej płacimy za wywóz śmieci. Posegregowane odpady są wywożone za darmo. Zmniejszając objętość nieposegregowanych odpadów automatycznie zmniejszam koszty wywozu. Mieszkańcy domów jednorodzinnych odczują to od razu, podpisując umowę z odbiorcą odpadów. Osoby mieszkające w bloku najpewniej nie poczują zmiany - spółdzielnia mieszkaniowa tak. Może za zaoszczędzone pieniądze odremontuje coś?
  2. Żyjemy w bardziej czystym środowisku. I to nie jest jedynie sprawa zalegających hałd odpadów. Rosnące góry śmieci to przykry widok, ale nie jest nam dane go często doświadczać. Odczuć możemy natomiast:

bardziej czyste powietrze. Ponieważ wytwarzanie szkła ze stłuczki szklanej wymaga mniejszych nakładów energii w hucie,

piękniejsze lasy, gdyż mniej drzew jest wycinanych jeżeli część papieru wyprodukujemy z makulatury,

zdrowsze gleby. Jeżeli mniej odpadów rozkłada się (co prawda latami) na wysypiskach, a trujące związki przedostają się do ekosystemu,

mam poczucie, że nie zostawiam po sobie śmietnika. Że nie zrzucam narastającego problemu na następne pokolenia. I dzięki temu spokojnie sypiam.

Pamiętajmy, że „Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego na pozór niewielkiego ludzkiego działania, zależy od każdego z nas”. (cyt.Florian Plit).

Bożena Włodarczyk

 

Ilość wyświetleń: 135

To może cię również zainteresować:

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 2

ul. Droniowicka 45

42-700 Lubliniec