Św . Edyty Stein

Wtorek 21 września 2010 00:00Czas czytania: 2 min.

W niedzielne popołudnie, 21 września, w auli Domu Parafialnego kościoła pw. św. Mikołaja w Lublińcu grupa uczniów Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II przedstawiła montaż słowno- muzyczny pt. "Echa kroków   św. Edyty Stein".

Przedstawienie zostało przygotowane z okazji Roku Edyty Stein w naszym mieście, czego ukoronowaniem będzie nadanie miastu patronatu Świętej.

Sam scenariusz został oparty na autentycznych tekstach Edyty Stein zawartych w jej "Autobiografii" i "Historii pewnej rodziny żydowskiej", opisujących jej dzieciństwo, dojrzewanie, szukanie i odnalezienie Prawdy, jej borykanie się z trudnościami tak natury ludzkiej, jak i duchowej, jej drogę do Boga przez męczeńską śmierć.

Tłem dla słowa były melodie i pieśni zaczerpnięte z tradycji żydowskiej jak i chrześcijańskiej oraz "Pieśń o św. Edycie Stein" ukazująca jej lublinieckie korzenie.

Scenografia przedstawiająca Wrocław, Lubliniec i Oświęcim została wykonana przez samych uczniów. Scenariusz i scenografia powstały wg pomysłu E. Kuboś przy aktywnej pomocy młodzieży.

Przedstawienie zostało odebrane przez licznie zebranych widzów entuzjastycznie. Po występie młodzi wykonawcy odebrali wiele gratulacji i usłyszeli dużo ciepłych słów.

Praca nad przygotowaniem przedstawienia pozwoliła młodym ludziom zapoznać się nie tylko z życiem i dokonaniami św. Edyty Stein, ale również zagłębić się w jej świecie- kroczyć ścieżkami i drogami, po których chodziła, wsłuchiwać się w dźwięki, melodie, które jej towarzyszyły, poznawać kulturę,  w której wzrastała i w którą weszła.

Doświadczenia te na pewno zaowocują w życiu gimnazjalistów- nie tylko będą mogli pochwalić się znajomością biografii św. Edyty Stein, ale mamy nadzieję, że będą bardziej otwarci na inne kultury i religie, będą aktywnie tworzyć Europę i Kościół na miarę nowych czasów, nie tracąc z oczu i serc tego wszystkiego, co stanowi o wielkości człowieka.

Ewa Kuboś