Święto Edukacji Regionalnej

Czwartek 16 czerwca 2016 00:00Czas czytania: 2 min.

Dzień 16 czerwca klasy 1a i 1c spędziły w siedzibie Zespołu Pieśni i tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie na obchodach Święta Edukacji Regionalnej.

Dzięki uprzejmości Mamy naszego ucznia – Adama Muchy, wzięliśmy udział w wielu przygotowanych na ten dzień atrakcjach, tj. warsztatach tanecznych, wokalnych, zwiedziliśmy Izbę Tradycji oraz wysłuchaliśmy ciekawej opowieści o historii Śląska.

Największą atrakcją dnia był koncert galowy „A to Polska właśnie” w wykonaniu artystów chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Koncert odbył się na scenie plenerowej na dziedzińcu obiektu.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” – to jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, założony 1 lipca 1953 przez Stanisława Hadynę oraz Elwirę Kamińską w Koszęcinie. Początkowo zespół prezentował folklor śląski. Obecnie w jego repertuarze znajdują się pieśni i tańce wszystkich polskich regionów, od wielkich widowisk przynoszących barwną i dynamiczną panoramę folkloru wszystkich regionów kraju, poprzez wielce efektowne koncerty edukacyjne, aż po prezentacje muzyki klasycznej i sakralnej.

Ponad stuosobowy skład artystyczny obejmuje chór, balet i orkiestrę. Współpraca z autorytetami w dziedzinie kulturoznawstwa – to potencjał gwarantujący realizację widowisk na najwyższym poziomie artystycznym. Poziom artystyczny Zespołu przyniósł mu uznanie na całym świecie, liczne nagrody i dyplomy honorowe.

„Śląsk” odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach. Zespół dał ponad 7 tysięcy koncertów dla ponad 25 milionów widzów. W swoim dorobku Zespół ma także 12 płyt wydanych w Złotej Kolekcji "Śląska"– wydawnictwa będącego doskonałą kolekcją narodowej muzyki i pieśni. Cztery z nich posiadają status Złotej, jedna Platynowej Płyty.

Każdego roku na początku lata odbywa się Święto Śląska, podczas którego zespół obchodzi swe urodziny. Imprezie, która trwa trzy dni, towarzyszy piknik na terenie parku.

Uczniowie i wychowawcy składają serdeczne podziękowania Rodzicom Adama Muchy za zaproszenie oraz zorganizowanie cennej lekcji z historii i tradycji Śląska.

Ewa Bok, Bożena Włodarczyk

Zawarte w artykule informacje pochodzą ze strony http://www.zespolslask.pl/

Utworzony: Poniedziałek 26 lipca 2021 16:59:38 przez: Sebastian Mikołajczyk

Grupa uczniów na boisku, czarne worki,  w tle drzewa