Szkoła Podstawowa nr 2
Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze

Wilno

Poniedziałek 13 października 2008 00:00Czas czytania: 2 min.

Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Lublińcu wzięli udział w projekcie edukacyjnym pt. ,,Śladami Polaków na Wileńszczyźnie i Ziemi Solecznickiej” Częstochowskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Europejskich. Projekt miał formę wycieczki edukacyjnej na Litwę.

Wyjazd miał miejsce 13 października 2008 roku. W czasie trzydniowego pobytu w zaprzyjaźnionych z Lublińcem Solecznikach i Wilnie uczniowie poznali kulturę tego kraju, edukację polskiej młodzieży w Gimnazjum im. Jana Śniadeckiego w Solecznikach, nawiązali współpracę oraz zwiedzili wiele miejsc związanych z Polakami i wydarzeniami historycznymi, dotyczącymi polskiej historii i kultury.

Uczniowie przeżyli specyficzną lekcję historii w czasie wizyty na wileńskim  Cmentarzu na Rossie. W przededniu święta zmarłych, gimnazjaliści zapalili znicze na grobie matki Józefa Piłsudskiego, gdzie pochowano również serce Marszałka, na grobach pisarzy, poetów, naukowców i innych sławnych postaci. Kolejnym ważnym dla uczniów miejscem były odwiedziny Matki Boskiej Ostrobramskiej, polecenie Jej intencji i trosk. Następnie zwiedzanie Wilna , urokliwych uliczek, zaglądanie w miejsca związane z Mickiewiczem i Słowackim, zwiedzanie Uniwersytetu Wileńskiego, Ambasady Polskiej na Litwie, oglądanie pomnika Mickiewicza w Wilnie, kościoła św. Piotra i Pawła, kościoła św. Anny, Katedry św. Stanisława z kaplicą, w której znajdują się groby króla Aleksandra Jagiellończyka, królowej Elżbiety, Barbary Radziwiłłówny, gdzie pochowana jest urna z sercem Władysława IV. Odwiedzając Cmentarz na Antokolu w Wilnie, uczniowie poznali również historię poległych żołnierzy polskich, walczących w wojnie polsko-bolszewickiej w 1919-1920 roku.

Kolejny przystanek na patriotycznym szlaku to Pałac Balińskich w Jaszunach oraz cmentarz Balińskich i Śniadeckich. Mimo widocznych zniszczeń, pałac stał się interesującym obiektem dzięki tajemnicom i historiom, jakie kryją jego mury. To tutaj mieszkali Śniadeccy, bywał Mickiewicz i Słowacki. Pałac w Jaszunach stał się miejscem spotkań, kulturalnym centrum.

Na trasie patriotycznych lekcji znalazła się maleńka miejscowość Ponary, o której wszyscy usłyszeli po raz pierwszy. W czasie drugiej wojny światowej las w Ponarach był miejscem masowych nazistowskich mordów. Zginęło tam około 100 000 osób, głównie Polaków i polskich Żydów.

Uczniowie dotarli  również do uroczych Trok. Przepięknie położony zamek na wyspie jeziora Galwe , który w postaci drewnianej został wzniesiony przez Kiejstuta na początku XIV w. Jego syn Witold ukończył zamek murowany na początku XV w.

Październikowy wyjazd na Litwę był pierwszym i jednym z wielu kolejnych, które mają na celu przybliżenie kultur innych narodów oraz przypomnienie ścieżek i dróg , którymi stąpali dawniej nasi wielcy rodacy.

Ilość wyświetleń: 147

To może cię również zainteresować:

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 2

ul. Droniowicka 45

42-700 Lubliniec