W dniach 27-29 maja 2014 roku w Gimnazjum nr 2 w Lublińcu zorganizowana została wycieczka do Budapesztu. Udział w niej wzięło kilkunastu uczniów z klasy III c oraz kilku z klas II a, II c i III a. Jako opiekunowie pojechali z nami pani Bożena Włodarczyk, pani Joanna Brodowy, pani Anna Świtek oraz pani Barbara Jonek.
Dzień I
Odjazd z Lublińca zaplanowany został na godzinę 4.00, 27 maja. Wszyscy stawili się punktualnie, więc mogliśmy wyjechać o założonej porze. Droga do Budapesztu prowadziła przez zachodnią Polskę, Czechy, gdzie odbył się pierwszy postój, a następnie przez Słowację i malownicze tereny Węgier. Około godziny 13.00 dotarliśmy do celu. Pomimo zmęczenia podróżą, z uwagą słuchaliśmy ciekawych słów przewodnika. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wzgórza Zamkowego, położonego po budańskiej stronie miasta. Mieliśmy okazję zobaczyć Zamek Królewski, który przez siedemset lat był siedzibą węgierskich królów. Następnie udaliśmy się do Kościoła Macieja. Świątynia nosi wezwanie Najświętszej Maryi Panny, a jego potoczna nazwa pochodzi od króla Macieja Korwina. Kolejnym odwiedzonym przez nas punktem była Baszta Rybacka, z której podziwialiśmy zapierającą dech w piersiach panoramę miasta. Około godziny 18.00 wróciliśmy do autokaru i pojechaliśmy do hotelu Oriental, mieszczącego się w trzynastej dzielnicy miasta. Po odebraniu przeznaczonych nam pokoi, mieliśmy czas na rozpakowanie się, a następnie na zjedzenie obiadokolacji. Późnym wieczorem zwiedziliśmy jeszcze Górę Gellerta, wznoszącą się ponad 130 metrów nad wodami Dunaju. Na nocleg powróciliśmy około godziny 23.00.
Dzień II
Drugiego dnia, zaraz po zjedzeniu śniadania, kontynuowaliśmy zwiedzanie Budapesztu. Pierwszym odwiedzonym przez nas punktem był obszerny, zadaszony bazar, gdzie mieliśmy możliwość zakupienia pamiątek lub czegoś do zjedzenia w trakcie drogi powrotnej. Następnie zobaczyliśmy budynek węgierskiego parlamentu. Szczęście nam dopisało i zostaliśmy świadkami zmiany warty przed Pałacem Prezydenckim. W planie znalazło się również zwiedzenie Bazyliki Św. Stefana. Po spacerze przez ulicę Vaci, czyli główną aleję handlową Budapesztu. Skorzystaliśmy z posiłku w jednej z licznych restauracji w tym rejonie miasta. Pieszą wycieczkę po mieście zakończyliśmy wizytą na Placu Millenium wybudowanym z okazji tysiąclecia państwa węgierskiego oraz w pobliskim parku. Do miejsca naszego zakwaterowania powróciliśmy znowu około godziny 18.00. Wydarzeniem kończącym drugi dzień naszej wyprawy był rejs statkiem po Dunaju. Widok stolicy Węgier nocą pozostawił na wszystkich ogromne wrażenie. Bawiliśmy się znakomicie pomimo wiejącego znad rzeki dość silnego wiatru. Po powrocie do hotelu zajęliśmy się rozmowami oraz wzajemnymi odwiedzinami w pokojach.
Dzień III
Trzeci dzień naszej wizyty na Węgrzech rozpoczął się podobnie jak poprzednie z tą tylko różnicą, że rano do autokaru zapakowaliśmy już wszystkie nasze rzeczy. Tego dnia nie spędziliśmy już w Budapeszcie, tylko ruszyliśmy w drogę nad pięknie położone Zakole Dunaju. Po obejrzeniu tego miejsca, odwiedziliśmy miasteczko o niepowtarzalnej, średniowiecznej atmosferze- Szentendre. Ostatnim punktem zaplanowanym na trasie naszej wycieczki była monumentalna Bazylika w Esztergom. Niestety, w tym momencie sprzyjająca dotychczas aura niespodziewanie się popsuła. Do autokaru powróciliśmy około godziny 15.00 i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski. W czasie podróży zaplanowano kilka postojów na Słowacji. Pomimo tego, ze droga była długa, a wszyscy bardzo zmęczeni, humory w autobusie dopisywały. Pod szkołę wróciliśmy około północy.
Wycieczka była bardzo ciekawa i dobrze zorganizowana. Oprócz poznania wielu faktów, legend oraz kultury Węgier, mieliśmy okazję do zabawy i spędzenia czasu we własnym towarzystwie. Dla uczniów trzecich klas był to ostatni wspólny wyjazd przed ukończeniem gimnazjum i rozpoczęciem kolejnego etapu nauki, a więc staraliśmy się maksymalnie wykorzystać dany nam czas.
Kasia Bukalska
To może cię również zainteresować:
13 października 2024
13 października 2024
13 października 2024
13 października 2024
10 października 2024
Kontakt