Szkoła Podstawowa nr 2
Kontrast: Wyświetl wersję podstawową stronyWyświetl wersję kontrastową strony
Czcionka: Ustaw normalny rozmiar czcionkiUstaw średni rozmiar czcionkiUstaw duży rozmiar czcionki
Odstępy: odstepy-literyodstepy-wiersze

Aktualności

Wybierz kategorię:
Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

25 kwietnia 2024

W dniu 22 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy 2b wzięli udział w miejskich obchodach Dnia Ziemi.
Ich zaangażowanie w działania na rzecz środowiska zostało owocnie uwieńczone, a wydarzenie okazało się bardzo edukacyjne.
Rano, wraz z innymi uczestnikami, mali ekolodzy przystąpili do sprzątania terenu w okolicy "Lubiteki". Wyposażeni w rękawice i worki na śmieci, energicznie zabrali się za zbieranie odpadków, dbając o czystość otoczenia.
Kolejnym etapem było sadzenie drzewa, symboliczny gest mający przypomnieć o konieczności dbania o nasze środowisko naturalne. Było to nie tylko aktywne działanie na rzecz poprawy środowiska, ale również nauka odpowiedzialności za naturę i otaczający nas świat.
Następnie odbył się specjalny spektakl pt. "Dusza Lasu", który przybliżył uczniom tajniki ekologii oraz ukazał piękno natury. Przedstawienie pełne było zabawy, nauki i refleksji nad współistnieniem człowieka z otaczającym nas środowiskiem.
W trakcie wydarzenia uczestnicy zostali poczęstowani przekąskami, a także otrzymali małe upominki jako podziękowanie za ich zaangażowanie. Uśmiechy na twarzach dzieci były najlepszą nagrodą dla organizatorów, pokazując, że edukacja ekologiczna może być nie tylko pouczająca, ale i pełna radości oraz satysfakcji.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie!
Szkolny Konkurs Recytatorski

Szkolny Konkurs Recytatorski

25 kwietnia 2024

Zapraszamy uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie Recytatorskim, który odbędzie się dnia 29.04.2024 roku na lekcjach 4 i 5.
Należy przygotować wiersz i fragment prozy.
Zgłoszenia proszę kierować do Aleksandry Hepner—Zając i Adriany Wręczyckiej.

Erasmus Plus

Erasmus Plus

20 kwietnia 2024

W dniach 04.04.-11.04.2024r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami realizowała projekt mobilności edukacyjnej w ramach programu Erasmus Plus. Miejscem mobilności było miasto Limassol na Cyprze, a szkołą partnerską Agios Athanasios Junior High School. Podczas pobytu uczniowie uczestniczyli w zajęciach z języka angielskiego, informatyki, plastyki, matematyki, chemii i muzyki. Dzięki temu mieli możliwość poznania sposobów nauki w kraju partnerskim i nabycia umiejętności współpracy w grupie międzynarodowej. Ważnym aspektem mobilności był również wymiar interkulturowy umożliwiający poznanie przyrody, historii, zabytków i architektury tego niewielkiego, ale niezwykle urokliwego kraju.

Mnemotechnika

Mnemotechnika

9 kwietnia 2024

Wiele osób zastanawia się, co to jest mnemotechnika. Mówiąc najprościej, mnemotechniki to sposoby służące lepszemu zapamiętywaniu, przechowywaniu i odtwarzaniu informacji, które skracają proces nauki. Wykorzystują one trzy podstawowe zasady – skojarzenie, kontekst oraz wyobraźnię. Słowo „mnemotechnika” powstało z połączenia dwóch greckich słów – mneme (pamięć) i technikos (wykonany zgodnie ze sztuką).

W naszej szkole dnia 05.04 odbyły się zajęcia z tego zakresu, które poprowadziła p. J.Sroczyńska z Publicznej Poradni Pedagogicznej  w Lublińcu. Dziękujemy z pomoc i wsparcie.

„Debata”

„Debata”

9 kwietnia 2024

Dnia 05.04 odbyły się warsztaty profilaktyczne dla klas 6 programu rekomendowanego „Debata”. Prowadząca p. M.Rębisz, która współpracuje z naszą szkołą profesjonalnie poprowadziła zajęcia dla uczniów.

 

Kilka słów o warsztacie:

Realizacja programu, ma charakter „krótkiej interwencji profilaktycznej w grupie” i trwa w jednej klasie 3 godziny lekcyjne. Standardowo dąży się do objęcia spotkaniami wszystkich klas danego poziomu, od klasy V, gdyż większość uczniów w tym wieku jest przed inicjacją alkoholową. Nauczyciele (zwłaszcza wychowawcy klas) są obecni na zajęciach. W Debacie wykorzystuje się metody interaktywne odwołujące się do dialogu motywującego. Autorem programu Debata jest Krzysztof Wojcieszek.

Cele szczegółowe:

 • Wzrost wiedzy o szkodliwości substancji psychoaktywnych.
 • Promocja zdrowego trybu życia.
 • Kształtowanie przekonań normatywnych.
 • Zmniejszenie ryzyka inicjacji alkoholowej.
 • Wzmocnienie asertywności.

 

Strategie na których oparty jest program:

 • Korekta przekonań normatywnych.
 • Kształtowanie systemu wartości.
 • Wiedza o realnych konsekwencjach.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

9 kwietnia 2024

Jak co roku uczniowie naszej szkoły włączyli się w uroczyste obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. W szkole były realizowane różne przedsięwzięcia, których celem było zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum. Grupa naszych uczniów wzięła również udział w happeningu pod hasłem "Każdy inny - wszyscy ważni " w Miejskim Domu Kultury w Lublińcu, którego celem było propagowanie wiedzy na temat autyzmu oraz kształtowanie właściwych postaw prospołecznych.

Więcej zdjęć...

 

 

JĘZYKOWA WIELKANOC

JĘZYKOWA WIELKANOC

9 kwietnia 2024

Przed świętami zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły do poznania tradycji krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Uczniowie wzięli udział w dwuetapowym konkursie. Pierwszy etap polegał na przygotowaniu słowniczka wielkanocnego w kształcie pisanki. Później wszystkich uczestników zaprosiliśmy na wielkie szukanie czekoladowych jajek, króliczków i zajączków. Z kolei dla młodszych dzieci przygotowaliśmy kącik plastyczny, w którym mogli wykazać się inwencja twórczą malując rozmaite jaja czy zające.

 

Oto wyniki konkursu:

Język niemiecki

 1. Maja Wilk
 2. Bruno Dudek
 3. Tymon Dudek

Język angielski

 1. Filip Buba
 2. Emilia Mazur
 3. Jan Dylak-Skawiński
Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III

Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III

8 kwietnia 2024

17 kwietnia 2024 r. na lekcji czwartej (10.40-11.25)odbędzie się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas I-III. Warunkiem uczestnictwa jest przygotowanie dwóch wierszy. Finaliści będą reprezentowali szkołę na kolejnym etapie konkursu. Organizatorzy: Barbara Jonek i Anna Plonka. Zapraszamy !

Wirtualna wycieczka do lasu

Wirtualna wycieczka do lasu

27 marca 2024

W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły mieli niezwykłą przyjemność gościć pana Marka Kaziaka - leśnika, pedagoga, członka Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego - Sekcji Drzew Pomnikowych. Pan Kaziak podzielił się swoją wiedzą na temat znaczenia lasu i fascynującego świata zwierząt leśnych oraz istotności pomników przyrody. 
Spotkanie było okazją do głębszego zrozumienia roli lasów w naszym życiu, do odkrycia bogactwa natury oraz zrozumienia i ochrony naszego środowiska naturalnego.
Serdecznie dziękujemy!

Więcej zdjęć...

Spotkanie z podróżnikiem

Spotkanie z podróżnikiem

27 marca 2024

22 marca 2024 r. w naszej szkole gościł podróżnik i pasjonat odkrywania nowych miejsc – Pan Bolesław Grabowski.
Pan Grabowski opowiadał dla klas 1-4 o swojej podróży do Afryki, łącząc przy tym historie z książki pana  Łukasza Wierzbickiego pt: „Afryka Kazika”, a klasy starsze zabrał w podróż do Kraju Kwitnących Wiśni - Japonii.
Spotkanie z podróżnikiem to była nie tylko podróż w nieznane zakątki Afryki i Japonii, ale również podróż w głąb ludzkiego serca i duszy. Dzięki niemu Afryka i Japonia stały się dla uczniów nie tylko miejscem na mapie, ale przede wszystkim niezwykłą krainą pełną historii, ludzkich losów i niesamowitych przygód.

Więcej zdjęć...

Kontakt

Szkoła Podstawowa nr 2

ul. Droniowicka 45

42-700 Lubliniec